Programlehetőségek, kirándulások a környéken
Látnivalók Balatonszemesen


Balatonszemes története – hallgasd meg!


Bagolyvár
A Bagolyvár, amely 1898-ban az egykori erősség helyén épült, mint az első szemesi nyaraló, Balatonszemes legromantikusabb épülete. Sajnos csak kívülről gyönyörködhetünk benne, mert jelenleg magánkézben van. Olyan, mint egy titokzatos lovagvár. Helyén azonban a török-magyar harcokban sokat szereplő Bolondvár állott. A ma is látható földsáncok, melyeknek északi részét a Balaton egykor elmosta, tulajdonképpen őskori földvár sáncai voltak. A török korban védelmi célokat szolgált, hol magyar, hol török kézen volt. Fekete István: A koppányi aga testámentuma c. könyvében híven megőrzi a Bolondvárban vívott csaták emlékét.
Posta Múzeum

Sóhajok hídja

Latinovits Zoltán Múzeum

Bajcsy-Zsilinszky utca 46.
www.szemesimuvhaz.hu
Nyitvatartás: Április 15-től október 15-ig 10-18 óráig, szünnap: hétfő.
A múzeum tárlata a XV. századtól mutatja be a postai szállítás történetét. A Mátyás szekértől a százéves postaautóig szinte minden megtalálható.
A Hunyady család birtokán 1790-1861 között posta-lóváltó állomás működött.
Sóhajok hídja, a millennium korának műszaki létesítménye az állomásról kiinduló, a leszakadó parton átvezető és abba csatlakozó üdülőtelepi út csatlakozásánál.
A balatonszemesi Bagolyvár utca százéves gesztenyefái alatt húzódik meg az olasz “nagytestvér” mintájára épített híd.
A helyi legenda úgy tartja, hogy a hídon átsétálva kívánni kell valamit, ami hamarosan valóra is válik.
Bajcsy-Zsilinszky utca 52.
Nyitva tartás: Április 1- október 31-ig 10-18 óráig, szünnap: hétfő. Az év többi részében előzetes bejelentés alapján fogadják a látogatókat.
A Polgármesteri Hivatal főúti szárnyában helyezték el a Latinovits Zoltán Emlékmúzeumot. Személyes tárgyai, szemesi emlékei bensőséges hangulatban emlékeztetnek nagy színészünkre. A Rózsakertben, a móló felé haladva, a Melocco Miklós által készített Latinovits szoborhoz helyezhetünk néhány szál virágot.
Pálos Kolostor romok

Bujtor István síremlék

Római Katolikus kápolna

Római katolikus Szűz Mária kápolna 1945. Lelki felüdülés egy szentmise hallgatás a szabadban az árnyas fák alatt.
Malom

Szent Antal szoborcsoport

Uradalmi magtár

Malomépület 1908 Hengermalom, 1962-től takarmányőrlő- keverő üzem, 1978-tól diszkont zöldségüzlet
Páduai Szent Antal szoborcsoport
XVIII. században épült uradalmi terménytároló magtár ma műemlék és időszakos kiállítások helyszíne.
Latinovits Zoltán síremlék

Latinovits Zoltán szobor

Római Katolikus Templom

Malomépület 1908 Hengermalom, 1962-től takarmányőrlő- keverő üzem, 1978-tól diszkont zöldségüzlet
Páduai Szent Antal szoborcsoport


Római Katolikus Templom - Balatonszemesi Páduai Szent Antal-templom
Az “első szemesi templom” 1100 és 1200 között épült. Kicsi kápolnaszerű templom lehetett ez. A mai szentély külső oldalán látható vakolatlan falrész ennek a XII. századbeli templomnak a fala. Még ma is látható egy lőrésszerű kis ablak, mely román stílus jegyeit viseli, rajta az eredeti vakolattal. Ez a kis templomfal az egész déli Balaton-part legrégibb, még fellelhető építészeti műemléke, amely nem rom, hanem “élő” épület szerves része. A “második templom”: az eredeti kis kápolnát a tatárjárás után pár évtizeddel megnagyobbították, megtartva a déli falát. Ennek a legértékesebb része a szentély, három remek kőkeretes ablakával, kívülről támpillérekkel övezve. Stílusjegyei arra vallanak, hogy valamikor 1325 körül épült kora gótikus stílusban. A “harmadik templom” Mátyás király egykori emberének, Gergelylaki Buzlay Mózesnek nevéhez fűződik 1500 körül. Megtoldotta 4,6 m-rel , és elhelyezett a szentély baloldali belső falán egy reneszánsz jegyeket magán viselő epitáfiumot ( egyházi dombormű), melyhez hasonló legfeljebb tíz van az országban. A török uralom évei alatt romos állapotba került templom újjáépítése 1743-ban kezdődött, amikor tornyot is építettek hozzá, és két harangot helyeztek el benne. A Hunyady család birtokába került, s az ő irányításuk alatt a település arculatára a barokk stílus nyomta rá jeleit. A templom restaurálására 1964-ben került sor, megszabadították a barokkos díszektől és így az épület visszakapta a török előtti nemes egyszerűségét. Ez a templom a falu közepén a Fő utca kanyarulatában található. Nyáron a szentmiséket a Bagolyvár utcában lévő kis kápolnában tartják, melyet 1946 óta használnak a hívek.
Tihany, Balatonfüred, Badacsony (hajókirándulás)

Balatoni Hajózás – Sétahajózás – Hajókirándulások : https://balatonihajozas.hu/
Sétahajózási lehetőségek:
- 1 órás sétahajózás: A kellemes egyórás hajóút alatt utasaink megcsodálhatják a Balaton szemet gyönyörködtető világát és a part menti látnivalókat egyaránt.
- 1 órás sétahajózás a naplementében: A nap kora esti szakaszában, a tavon hajózva gyönyörködhetünk a káprázatos naplemente látványában. A romantikus egyórás hajóút során pezsgővel és üdítővel kedveskedünk utasainknak.
- 2 órás félsziget-kerülő sétahajózás: Balatonfüredről induló két órás hajóút, melynek során a Tihanyi-félsziget megkerülésével a tó legkeskenyebb pontján átjutva, Tihany nevezetességeit és a félsziget csodás világát tekinthetik meg utasaink.
- Romantikus Badacsonyi kirándulás: Hajókirándulás egy kellemes nyári estén Keszthelyről Badacsonyba a 130 éves Helka nosztalgiahajónk fedélzetén! A másfél órás hajóút után, a résztvevők számára 1 órás szabadprogram áll rendelkezésre Badacsonyban, majd visszahajóznak Keszthelyre.
Balatoni Hajózás – Sétahajózás – Hajókirándulások : https://balatonihajozas.hu/
Balatonszemes Vitorláskikötő
Balatonszemes Vitorláskikötő – +36 20/485-8308
Hunyady József Vitorláskikötő
A felújított balatonszemesi kikötőben szép környezet és kiváló parti létesítmények várják a hajósokat. A kikötő környékén a Balaton déli partján szokásos vízmélységek találhatók. A behajózás biztonságos, 190 cm merülésig bármelyik évszakban be lehet menni a kikötőbe. A kikötő erős észak-, északnyugati szélben hullámzik, így kérjük a hajók biztonságos kikötésére figyeljenek. A kikötő parti területén 10 tonnás parti daru biztosítja a hajók biztonságos be- és kiemelését.
GPS koordináták: N 46° 48,95’ E 17° 46,04’ (WGS-84)
Balatonboglári Gömbkilátó
Gyorsan odajutsz Balatonszemestől csak 10 km – Vonattal: 10 perc Menetrend: https://www.mavcsoport.hu/

Balatonboglár, Várdomb, Kilátó u.
Egy kilátó, amiből nem lehet rendesen kilátni. Balatonboglár egyik látványosságát nem lehet eltéveszteni, messziről úgy néz ki, mint egy óriás katonai radar vagy ufó. Mégsem olyan könnyű odatalálni, hiába van a 7-es főút fölött, a város központjában álló Várdomb tetején. A Gömbkilátóegy látványos vasszerkezet, aminek az elemei mindig belógnak, bármerre nézel ki belőle, bár az összes égtáj felé nyíló kilátás kétségtelenül páratlan. Csak pénzért látogatható, jóllehet se WC, se italpult nincs benne. Csak a vasak. Ellenben a környezete, a Várdomb természetvédelmi területének pázsitja kiváló terep a piknikezésre.
Balatonboglár Kalandpark, Bobpálya - a Gömbkilátó mellett
Gyorsan odajutsz Balatonszemesről 10 km – Vonattal: 10 perc Menetrend: https://www.mavcsoport.hu/


Balatonboglár, Kilátó u. 8.
A parkban több mint fél kilométer hosszú bobpálya húzódik, ahol kétszemélyes bobokkal lehet száguldani. A kalandpálya egy 4 kilométeres kötélpálya-rendszerből áll, amit a kezdők és a haladók egyaránt használhatnak, hiszen annak különböző nehézségi szintjei is vannak.
A kötél- és bobpályán kívül még számtalan szolgáltatást nyújt a park. Ezek között ott van a sörösrekesz rakás, a játszótér, a trambulin vagy a falmászás, ahol többféle fokozatú tornyok is a mászók rendelkezésére állnak.
RÉVFÜLÖP
Balatonszemestől 10 km – Kerékpárral – kerékpárúton Balatonboglárra, majd hajóval (5 km) át Révfülöpre
http://revfulopinfo.hu/hajo_menetrend#tartalom


FONYÓD – LÁTNIVALÓK
Balatonszemestől 18 km – Kerékpárral – kerékpárúton vagy Vonattal is gyorsan elérhető.

ZAMÁRDI – KALANDPARK
Balatonszemestől 18 km – Kerékpárral – kerékpárúton vagy Vonattal is gyorsan elérhető.

Világháborúk Múzeuma – Zamárdi

Balatonszárszó – József Attila Emlékház

TIHANY
Balatonszemesről – Szántód rév 14 km,
Menetrend: https://balatonihajozas.hu/szantod_tihany_kompjarat